Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Schule frei

Ze severočeského Hrádku nad Nisou je to do saské Hartavy jen kousek, nanejvýš dvacet minut chůze přes hraniční přechod pro pěší. K výletníkům na kolech a německým starousedlíkům využívajícím nižší české ceny k nákupům i rodinným obědům přibyli počátkem září další pravidelní pendleři: dvacítka prvňáčků a jejich učitelka tu každý čtvrtek chodí s taškou na zádech do hartavské školy. A v rámci nevídaného experimentu už brzo poputují opačným směrem, do lavic v Hrádku, i jejich němečtí vrstevníci.

Prima, der Morgen

Německý učitel Mike Wohne (36) postává na chodníku před bytelnou budovou hartavské školy a dohaduje se s řemeslníky, kam má přijít nová skleněná vitrína. „Počkejte na mě chvíli nahoře v mé kanceláři,“ říká na uvítanou. „Normálně běžte dál a nahoru do patra. Jsme otevřený dům.“ V nevelké vstupní hale to vypadá spíš jako někde v předsíni: vedle spousty rozházených dětských bot stojí klec s dvěma křečky. Ze dvou tříd v přízemí se ozývá čeština i němčina. Za masivními dveřmi z přírodního dřeva si nalevo deset českých a deset německých dětí kreslí, napravo je na rozvrhu hudební výchova. Takový obrázek je teď v hartavské škole k vidění každý čtvrtek. A už za několik dní se němečtí prvňáci poprvé vydají do lavic v Hrádku. Společný vzdělávací projekt hartavské soukromé školy a hrádecké základní Lidická prozatím obsahuje jednou týdně společnou dvouhodinovku dvojjazyčné hudební, výtvarné a tělesné výchovy. Pokud vše půjde dobře, mohly by se osnovy…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte