Ze severočeského Hrádku nad Nisou je to do saské Hartavy jen kousek, nanejvýš dvacet minut chůze přes hraniční přechod pro pěší. K výletníkům na kolech a německým starousedlíkům využívajícím nižší české ceny k nákupům i rodinným obědům přibyli počátkem září další pravidelní pendleři: dvacítka prvňáčků a jejich učitelka tu každý čtvrtek chodí s taškou na zádech do hartavské školy. A v rámci nevídaného experimentu už brzo poputují opačným směrem, do lavic v Hrádku, i jejich němečtí vrstevníci.

Prima, der Morgen

Německý učitel Mike Wohne (36) postává na chodníku před bytelnou budovou hartavské školy a dohaduje se s řemeslníky, kam má přijít nová skleněná vitrína. „Počkejte na mě chvíli nahoře v mé kanceláři,“ říká na uvítanou. „Normálně běžte dál a nahoru do patra. Jsme otevřený dům.“ V nevelké vstupní hale to vypadá spíš jako někde v předsíni: vedle spousty rozházených dětských bot stojí klec s dvěma křečky. Ze dvou tříd v přízemí se ozývá čeština i němčina. Za masivními dveřmi z přírodního dřeva si nalevo deset českých a deset německých dětí kreslí, napravo je na rozvrhu hudební výchova. Takový obrázek je teď v hartavské škole k vidění každý čtvrtek. A už za několik dní se němečtí prvňáci poprvé vydají do lavic v Hrádku. Společný vzdělávací projekt hartavské soukromé školy a hrádecké základní Lidická prozatím obsahuje jednou týdně společnou dvouhodinovku dvojjazyčné hudební, výtvarné a tělesné výchovy. Pokud vše půjde dobře, mohly by se osnovy…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte