Poté, co vláda v kosovském konfliktu jednoznačně přijala stanovisko Rusů a ministr Kavan vyhlásil vztahy s Moskvou za prioritu naší zahraniční politiky, objevili čeští představitelé dalšího staronového přítele: rudou Čínu. Jenom během posledních tří týdnů se v Pekingu vystřídali tři zdejší prominenti. Nejprve odletěl ministr průmyslu Miroslav Grégr, deset dnů po návratu jej vystřídal ministr dopravy Antonín Peltrám. Časovou mezeru mezi oběma návštěvami vyplnil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Zvláště jeho cesta je překvapením. A nejde jen o „hluboký dojem“, kterým - jak se nechal slyšet - na něj zapůsobila mohutná komunistická armáda. Šedivého výlet se časově trefil do doby, kdy svět spekuluje o významu těsných vojenských vazeb, které postupně vznikají mezi Ruskem a Čínou. Moskva například letos dodala asijské velmoci dvě jaderné ponorky a technologii na výrobu raket s dlouhým doletem. Zatímco ale například pro USA se podle tzv. Coxovy zprávy vydané Výborem pro národní bezpečnost stala Čína hrozbou číslo jedna, česká politická burza naopak vykazuje strmý nárůst čínských akcií.

Obrovské možnosti

Zmíněný čínský hattrick zahájil na sklonku srpna ministr průmyslu Grégr. Odletěl do Pekingu vyjednat několik kšeftů pro české strojaře, ale nepřivezl dobré zprávy. Čínští politikové mu nejprve oznámili, že dostavba elektrárny Šen-Tchou, slibovaná od poloviny 80. let českým firmám, se odkládá nejméně o další dva roky. Neúspěch zaznamenala i…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2852

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte