Od sklonku letošního jara má před sebou Evropa skutečný prubířský kámen: vytvořit z rozvráceného Kosova demokratický, prosperující stát. Pokud se tento úkol podaří, může z něj vyjít Evropa značně sebevědomá a posílená k zvládnutí i tak zásadního kroku, jako je dlouhodobé evropské sjednocení. Pokud však Evropané na Kosově poli selžou, může to mít naopak pro kontinentální sebevědomí nepříjemné důsledky. Na jedné straně stojí etnicky vyčištěné Kosovo ovládané autoritativními politiky, na druhé snášenlivá, ekonomicky se rozvíjející země, tedy úspěch, který by dodal energii pro další rozšiřování evropského teritoria bezpečí a prosperity směrem na východ. Proto stojí za to sledovat, jak vypadá situace v kosovském protektorátu už dnes, tři měsíce od konce bojů.

Na plný plyn

Pákistánský policista s pistolí za pasem postává u jednoduchého stolku a natahuje ruku k popojíždějícím autům. Vždy letmo prohlédne podané pasy, mávne a stočí zrak k dalšímu vozu. Vedle dva jeho polští kolegové probírají zavazadlo jednomu z fronty čekajících pěšáků. Je slunné dopoledne druhého zářijového úterý na makedonsko-kosovském pomezí v Jankovici, zdaleka nejfrekventovanějším hraničním vstupu do Kosova. Do kosovského protektorátu se dnes návštěvník dostane jen po zemi. Prištinské letiště totiž nemá pro civilní provoz dost personálu a přijímá pouze vojenské speciály. K hladkému přechodu hranic stačí mít v pořádku cestovní dokumenty, vízum není zapotřebí. Dobrou polovinu fronty…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte