V Iráku dochází na lámání chleba. Režim Saddáma Husajna od počátku roku odmítá obnovit mise inspektorů OSN pro kontrolu iráckých zbrojních programů, a proto stále diskutovanější omezení sankcí OSN uvízlo na mrtvém bodě. Miliony Iráčanů se tak čím dál hlouběji propadají do propasti chudoby, která však nijak nehrozí tisícům vyvolených kolem všemocného diktátora. Letouny Spojených států a Velké Británie mezitím hrají nad ochrannými zónami na severu a jihu Iráku nekonečnou hru kočky s myší, když bombardováním odpovídají na veškeré aktivity irácké protivzdušné obrany a vnucují Iráčanům otázku, kdy skončí dvacetiletá éra válčení Saddáma Husajna. Dokáže se snad Irák chránit před totálním krachem jen permanentním stavem válečného ohrožení? K obrovským škodám z 80. let, způsobeným válkou s Íránem, se totiž neustále připočítávají další následky agrese proti Kuvajtu, zahájené právě před devíti lety.

Tlačit na Saddáma, nebo ho svrhnout

Pro záchranu Iráku lze učinit dvě věci: neústupným trváním na splnění podmínek příměří po válce v Zálivu přinutit Bagdád k pragmatismu, což by umožnilo uvolnění embarga, anebo změnit vládnoucí elitu země v čele se Saddámem. První varianta přináší po celá léta jen krize a hromady pochybností, druhá varianta byla spojenci jako válečný cíl zamítnuta, nicméně za situace, kdy si ani jedna ze stran nepřipouští možnost pokroku nebo změny pozic, opět ožívá. Zvláštní úlohu zde hraje exilová opozice, jež se může opírat o statisíce…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte