Na začátku 90. let, tedy v prvních letech transformace, se u nás v souvislosti s připravovanou kuponovou privatizací hojně diskutovalo o tom, jaký model kapitalismu v České republice vznikne. Tehdy převládl názor, že u nás zapustí kořeny tzv. německý model se silnou pozicí bank v průmyslu a podnicích. Obvyklé vysvětlení znělo, že Německo je nám geograficky blízké a že skrze obchod a investice nás tamější právní prostředí a zvyklosti ovlivňují. Jaká je dnešní skutečnost?

Česko: kuponové dědictví

Naše banky si v podnicích skutečně vytvořily silnou pozici. Částečně to způsobila kuponová privatizace, která měla odstartovat a rozvíjet kapitálový trh. To se nepovedlo a namísto toho bankovní domy posílily svou moc prostřednictvím svých investičních fondů a různých finančně-průmyslových konglomerátů. Dnes zůstává kapitálový trh stále zakrnělý. Většina investičních fondů ovládaných bankami se ale připravuje na tzv. otevření (nebo se již otevřela), a proto se už svých podílů v podnicích zbavila, aby získala hotovost na vyplacení podílníků. V některých podnicích měly akciové podíly přímo samotné banky - od té doby se jich však už většinou zbavily (pokud byl o tyto podniky jen trochu zájem), protože samy potřebovaly peníze. Banky poskytly příliš mnoho špatných úvěrů a na něčem se zkrátka zahojit musely. Významné vlastnické podíly v průmyslu si dnes udržuje jen finanční skupina kolem IPB Group a Nomury, všeobecně ale převládá snaha získat pro životaschopné…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte