Může uspět na světovém trhu malý chudý podnik z menší země? Odpověď se zdá jasná: leda teoreticky. Před dvěma lety ovšem udivila finančníky i počítačový svět izraelská firma Mirabilis. Čtyři mladíci ve věku od 24 do 27 let nabídli na své internetové stránce, že lidem připojeným k celosvětové Síti umožní debatovat „on-line“ čili v reálném čase a ještě jim vyhledají partnery pro libovolné téma. Jejich stránka ICQ (I seek you, Hledám tě) se načas stala dokonce vůbec nejnavštěvovanější na světě. Loni v červnu firmu se vším všudy odkoupil za 440 milionů dolarů internetový gigant America Online.Mirabilis není sám. Dnes se na newyorské burze obchoduje s akciemi asi osmdesáti softwarových a internetových firem z Izraele. „Jednoduše přišly se zajímavým nápadem a nepotřebovaly ani nijak velký kapitál,“ připomněl nedávno výkonný ředitel pražské burzy Jiří Huebner. To by podle něj mohla být cesta i pro Čechy - vždyť finančníci označují náš trh v oblasti informačních technologií za nejvyspělejší ve střední Evropě. Jak si tedy české počítačové nápady vedou? A kdy prorazí v New Yorku?

Voicetronics: nápad nestačí

Na návštěvníky dělala předváděcí kancelář v Bohumíně opravdu dojem: počítač zpracoval ústní povel a rozsvítil světlo, dalším se spouštěly žaluzie, třetí příkaz zapnul ventilátor. Světoví počítačoví giganti, např. IBM, se sice zabývají softwarem reagujícím na lidský hlas už řadu let, ale když bohumínští programátoři Jan Lastomírský a Martin Ševčík v…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte