Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zářit jasným plamenem

„Smysl života je v moci oběti,“ učil v osmdesátých letech na neoficiálních seminářích hrstku posluchačů starozákonník, profesor Jan Heller. Bylo to léta poté, co se na Václavském náměstí upálil student filozofie Jan Palach. Ten jistě nikdy tuto tezi evangelického teologa neslyšel, a přece ji s obrovskou odvahou proměnil v čin. Jeho výzva byla tak neobvyklá, výjimečná a razantní, tak odvážná a neopakovatelná, že nutí i dnes, třicet let poté, k úvahám o smyslu takového činu.

Zvony bijí jiný čas

Když se Jan Palach 16. ledna 1969 upálil, nebylo mu ještě celých jedenadvacet let. Všechno měl před sebou a skoro nic za sebou. Plameny stravující jeho tělo nezavršily celoživotní dílo, jako tomu bylo třeba u mistra Jana Husa, o kterém mu jeho otec v dětství často vyprávěl. Ty plameny byly dílem samy o sobě. Pokud něco završily, pak spíš krátkou dobu pražského jara. Dobu, kdy se najednou na tehdejší poměry neuvěřitelně otevřel prostor svobody a život získal docela jiný rozměr, začal být opravdu životem. Kdo tu dobu zažil, ať už jako dospělý nebo jako dítě, jistě si dodnes pamatuje tu zvláštní, skutečně jarní příchuť, otevřenost a tušení svobody. Ten závan trval chviličku, ani se nestačil rozvinout ve svobodu skutečnou, a už nás v srpnu 1968 okupovaly tanky „spřátelených armád“. Lidé se spojili v nenásilném odporu, cítili pospolitost a prakticky bez výhrad podporovali politické vedení země. Jenomže právě ono selhalo, byly podepsány moskevské protokoly, ti…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte