Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Joschka Fischer Reisen

Píše se leden 1969. Jsme ve Frankfurtu nad Mohanem, Paříži či jiném centru radikální západní Evropy 60. let. Barikádu, na kterou právě útočí policie, zachvacuje panika. Proboha (pro Trockého!), došel benzin do molotovů, defétisticky hořekuje dvacetiletý anarchista Joschka Fischer. Žádný strach, oponuje jeho dvaadvacetiletý kolega Jan Kavan a podává mu nasyslený kanystr s kýženou tekutinou. Rázem se vše v dobré obrátí a represivní orgány utlačovatelského státu dostávají, co jim patří. Píše se leden 1999. Jsme v Praze. Po třiceti letech si Joschka Fischer a Jan Kavan padají do náručí coby ministři zahraničí dvou spřátelených vlád.Takto si první pražskou návštěvu ministra Fischera mohli loni na podzim malovat ti, kteří viděli ve změně bonnské vlády jednoznačné plus jak pro česko-německé vztahy, tak pro české zájmy. Realita se ale lišila. Ne snad, že by se Fischer s Kavanem znepřátelili. Naopak, padli si do oka, i když se na rozdíl od úvodní etudy dříve osobně neznali. Jenže rozdílů je více, než si mohl před třemi měsíci kdokoliv pomyslet. Nejde jen o to, že „definitivní tečka za nároky sudetských Němců“, o níž spekuloval český tisk, je více než mlhavá. Hlavně jde o Evropskou unii, o naše ambice ohledně členství v ní a „německý patronát“ nad jejím rozšířením.

Kde hledat partnera

První problém spočívá v tom, že němečtí Zelení, strana Joschky Fischera, jsou u nás stranicky nekompatibilní. To je velký rozdíl oproti dlouhým letům, kdy si německý rezort…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte