Současné návrhy volební reformy - ať již se zvažuje přijetí britské podoby většinového mechanismu, či přechod k většinové variantě systému poměrného zastoupení - mají jedno společné: jako cíl deklarují nastolení stability. Největší strany se shodují v tom, že je třeba zkonstruovat takové podmínky, aby vždy jedna z nich získala umělou parlamentní většinu a následně mohla ovládat všechny páky exekutivní moci.

Britské pochyby

Pojetí stability jako důsledku vládnutí silného jednostranického kabinetu se inspiruje především britským většinovým modelem demokracie, kde se praktikuje jednokolový většinový systém. Ten podporuje reprodukci dvou dominantních stran, přičemž jedna z nich získává umělou parlamentní většinu, a tudíž právo samostatně vládnout, zatímco ta druhá dočasně dominuje v opozici, aby si obě dříve nebo později vzájemně vyměnily své role. To, co na tomto modelu demokracie jeho příznivcům imponuje, je nejen ideologická umírněnost a omezené možnosti extremistických stran získat zastoupení v parlamentu, ale především princip silné vlády. V britských podmínkách to znamená, že strana, která získá umělou parlamentní většinu (každá vítězná strana získává v průměru o 12 % vyšší zastoupení, než by odpovídalo jejímu zisku hlasů), sestavuje jednostranický kabinet, jenž má optimální předpoklady plnit předvolební sliby a po ukončení mandátu se zodpovídat voličům. Odpovědnost je zřejmá, nedělitelná.Fenomén jednostranického většinového kabinetu je…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte