V euforii po vítězných volbách z pondělí 17. května prohlásil Ehud Barak pouhé minuty po sečtení hlasů, když už bylo jasné, že získal o 12 % více než jeho jediný protivník Benjamin Netanjahu: „Udělám vše pro to, aby se mi podařilo sestavit co nejširší vládní koalici.“ Pravda, vláda se širokou základnou a pevným zázemím je snem každého premiéra, ale Barak dobře ví, proč usiluje o národní smír, proč potřebuje takovouto vládu. Ze 45 dnů, které má podle zákona na její sestavení k dispozici, mu zbývá jen necelá třetina. A věci neběží hladce. Ačkoliv Barak přizval zástupce téměř všech stran a koaliční jednání začalo hned druhý den po volbách (vede je dávný člen Strany práce David Libai, schopný a bystrý advokát), výsledky jsou zatím nulové.Na této situaci se podepisují vleklé chronické nemoci. Patří k nim například propast mezi sekulárními občany a religiózním táborem (podle volebních výsledků činí tento poměr 85:15 %), kterou se nikdy žádná duchovní elita nezabývala. Pak jsou tu dohody z Osla, s nimiž do dnešního dne nesouhlasí značná část populace (sám Barak měl před čtyřmi lety jako jediný labouristický poslanec kuráž hlasovat proti tomu, čemu se dnes říká Oslo II) a které hodně přispěly k rozkolu národa.

Odkud vzít většinu

Po labouristech zápolících v bloku Jeden Izrael (26 mandátů) vyšly z voleb jako druhá a třetí nejsilnější strana pravicový Likud (19 poslanců) a náboženský sefardský Šas (17 mandátů). Barakovi záleželo na tom, aby se obě tyto…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte