Tuzemské firmy padají v poslední době jako domky z karet. Každý týden přichází několik zpráv, že ten či onen velký podnik má fatální problémy a že bez pomoci státu či silného zahraničního investora mu hrozí definitivní krach. Vedle evergreenů typu Tatra, plzeňská Škoda a Chemapol se nově objevují jména jako ČKD, Vagonka, ZPS Zlín, Zetor, České dráhy či severomoravské hutě. S tím souvisejí čím dál divočejší prognózy o počtu našich spoluobčanů, kteří přijdou v nejbližší době o práci: v některých regionech se prý jejich počet přehoupne přes neuvěřitelných čtyřicet procent. Pár takových oblastí může do těžko řešitelných potíží strhnout celou ekonomiku.Jednou z typických „ďáblových laboratoří“ je Ostravsko, kraj, kde jiné než přezaměstnané a zastaralé podniky vlastně neexistují. Nezaměstnanost se už teď pohybuje nad úrovní deseti procent a se zdejšími doly a ocelárnami je tak či onak spojena zhruba třetina populace. Jak blízko krachu je tedy dnešní Ostravsko, region, který svými hlasy založil politickou slávu obou současných českých lídrů - Klause i Zemana?

Až přijdou gangsteři

V rohu náměstí ve Frýdku-Místku vyrostla improvizovaná dřevěná tribuna se dvěma reprobednami. Přilákala tři stovky lidí: je první červnový den krátce po půl čtvrté a náměstím se ozývá potlesk. Odborářská demonstrace byla svolána proti „neuvážené restrukturalizaci hutí a dolů, bezhlavému propouštění a nečinnosti vlády“. Na pódium stoupá šéf hornických odborů Cyril Zapletal,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte