Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl zářil ve středu odpoledne spokojeností. Zbavil se hrozby, že bude za pár dní nucen vysvětlovat ženevskému výboru OSN pro rasovou diskriminaci, proč Češi zahánějí své romské spoluobčany do ohrad. Ministři dali na Uhlovo přesvědčování a postavili se proti vzniku prvního oploceného ghetta v poválečné demokratické Evropě. To má podle plánu komunálních politiků vyrůst v ústecké Matiční ulici. Zeď by měla ochránit slušné bílé osazenstvo tří rodinných domků od pohledu na romské děti ze dvou činžáků na druhé straně ulice. Uhlova středeční spokojenost ovšem může být předčasná: o celé věci bude hlasovat sněmovna a výsledek je velmi nejistý. Navíc ústečtí vůdcové vzkázali, že „svou“ zeď dostaví za každou cenu.

Vy ostudu neděláte

Loni v dubnu slíbil ústecký primátor Ladislav Hruška (ODS) svým voličům, že se o ně postará: stížnosti starousedlíků z Matiční na hluk, zápach a špínu kolem dvou obecních domů, kam počátkem devadesátých let radnice sestěhovala „neplatiče“, převážně Romy, vyřeší čtyřmetrová betonová zeď. Primátorova vize se stala symbolem plošné diskriminační praxe českých úřadů. Ty totiž v Ústí nehodlaly ztrácet čas zjišťováním, kdo konkrétně ze sto padesáti obyvatel dvou domů znepříjemňuje spoluobčanům život, a rozhodly se všechny nahnat za ohradu. V Ústí se střídali novináři předních světových médií s delegacemi Rady Evropy. O Matiční se mluvilo v americkém Kongresu. A Hruška šťouralům posílal dopisy s…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte