Chce-li Severoatlantická aliance zažít největší blamáž ve své historii, je na nejlepší cestě. Zvyšovat intenzitu náletů je hezké. Pokud ale zároveň ubezpečíme Miloševiče, že pozemní intervence se rozhodně konat nebude, znamená to jen zbytečné ničení Jugoslávie a utrácení peněz západních, především amerických daňových poplatníků. Aliance vypadá jako Goethův Faust, jenž se „nezbaví duchů, které vyvolal“. Clinton a ostatní řekli A, ale nechce se jim říci B. Tím B je pozemní intervence či alespoň její hrozba. Nedotáhne-li NATO celou akci do konce, bude to nejen jeho ostuda, ale hlavně naprostá tragédie pro kosovské Albánce živořící v táborech a doufající v návrat domů. Dohodne-li se NATO nějak s Miloševičem o autonomii Kosova a nechá Sloba u moci, bude to tragédie pro ty, co ještě nepřišli na řadu: Černou Horu a Sandžak. Kosovo není ve vzduchoprázdnu. Jeho problém se musí řešit v kontextu celého regionu.

Kdo zaplatí za válku

Bohužel jediný, kdo o pozemní intervenci vážně uvažuje, je Tony Blair, ostatně Británie již povolala ze zálohy 2500 výsadkářů. Jenže samotná Británie bude těžko intervenovat. A ostatním se do toho moc nechce. Jako tonoucí stébla se chytají naděje, že bombardováním přinutí Srby zbavit se Miloševiče. Jednak doufají marně, jednak ještě zbývá zbavit Srby jejich hluboce zakořeněné představy srbství. Srbství, ve kterém skutečnost splývá s mýtem. Mýtem, jehož se drží silou vyjádřenou srbským slovem inat - sveřepá, tvrdohlavá víra v…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte