Mladí Češi, kterým trvalý nedostatek míst na zdejších vysokých školách už léta brání studovat, dostanou šanci. V nejbližší době totiž skončí dosavadní vzdělávací monopol českých kamenných univerzit. Začne jim dýchat na paty doposavad bezzubý konkurent - vyšší odborné školy. Na rozdíl od dosavadní praxe bude totiž jejich absolutorium zakončeno bakalářským titulem. To je v Čechách bez nadsázky převrat. Sedmnáct ze zhruba 170 vyšších škol už předložilo odborným komisím žádosti o akreditaci k výuce regulérních neuniverzitních oborů. Pokud všechno půjde hladce, ještě letos v září by mohly otevřít své brány.

Elitní čekatelé

V polích na předměstí Českých Budějovic stojí šedivý čtyřpatrový panelák a dva nízké montované baráky. Chmurnost obrázku prosvětluje rozkvetlá alej kolem příjezdové cesty. Všude je čisto, mezi mladými břízami jsou rozestavěny lavičky. Na trávě pod stromem se povaluje hlouček mladých lidí. Jsou čtyři po obědě a většina studentů Vyšší odborné školy stavební v Českých Budějovicích už má volno. Za dveřmi prosluněných tříd v barácích vedle hřiště zůstali jenom vášniví milovníci internetu, kteří využívají volné počítače k brouzdání po síti.Českobudějovická škola představuje v branži naprostou elitu. Průzkum kvality, kterému se vystavila společně se sedmnácti dalšími ústavy žádajícími o akreditaci, jí přisoudil neoficiální první místo. „Skoro bych řekl, že je to perfektní škola,“ hodnotí ji předseda Sdružení škol vyššího studia Michal…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte