Zachránili dvěma milionům lidí jejich peníze v potápějící se České spořitelně. Rozjeli sto deset zrušených vlakových spojů, s přehledem protlačili sněmovnou rozpočet a ještě navíc zvedli platy v rozpočtových organizacích o sedmnáct procent. Podle premiéra Miloše Zemana jsou právě tohle hlavní důvody, proč by si měla veřejnost menšinové vlády sociálních demokratů vážit a její práci hodnotit lépe než výsledky ostatních polistopadových kabinetů. Má to ale háček: navlas stejné důvody Zeman dokola opakuje už čtyři měsíce. Svěřoval se s nimi čtenářům vánočních „bilancujících“ rozhovorů, stejně jako delegátům stranického sjezdu před dvěma týdny. Co ale jiného vláda ještě dělá?

Nejlépe nám jdou nařízení

Krátce po vstupu do Strakovy akademie hlavním vchodem vyhlásil Zemanův kabinet ambiciózní legislativní plán, samotným premiérem nazvaný „smrští“. Ještě na konci loňského roku se ale nedalo hovořit ani o průvanu. Do sněmovny se kromě rozpočtu dostalo jen devět nepříliš složitých novel. Z nich nejpodstatnější byla úprava loterijního zákona, kvůli jehož první verzi - přijaté ještě před loňskými volbami - obvinila Evropská unie i Spojené státy Česko z diskriminace zahraničních firem. Hned po silvestru ale Zemanovi lidé nasadili ostré tempo. Do začátku dubna už ministři projednali celkem 169 legislativních návrhů (čímž dokonce předběhli svůj plán). Nejvíce se členové kabinetu činili u tzv. vládních nařízení (např. zvýšení důchodů), které ovšem na rozdíl od…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte