Pro milovníky českého kapitálového trhu dvě zprávy. Dobrá - nejobvyklejší metoda šizení malých akcionářů přestává fungovat. Špatná - objevují se jiné, vychytralejší. Za většinou velkých případů přitom stojí cizí investoři, kteří v Čechách ihned zapomněli na západní kulturu obchodování a ochotně se přizpůsobili nejnižší tuzemské úrovni. Naposledy rakouská Elin EBG Elektrotechnik: získala pražské Elektromontážní závody a slíbila menšinovým akcionářům výkup jejich podílu sice za řádnou cenu, ale akcie převezme hned a peníze vyplatí až za pět let.

Bude to se slevou

Krátké ohlédnutí do historie ukazuje, že poměry na českém trhu se přece jen mění k lepšímu. Ještě před třemi lety se běžně stávalo, že některá vlastnická skupina získala nadpoloviční většinu v podniku a ostatní akcionáře odstavila do role bezmocných držitelů papírů, o něž už nikdo nemá zájem. Novely z roku 1996 už nařídily - při dosažení hranice 50, 66 nebo 75 procent akcií - veřejně nabídnout výkup akcií, a to za průměrnou tržní cenu v posledních šesti měsících. Ale co je to tržní cena? A odkdy se vlastně lhůta počítá? S pomocí obratného výkladu Obchodního zákoníku někteří nabyvatelé tvrdili, že do výpočtu se nezahrnuje poslední (a zpravidla nejdražší) nákup, kterým získali majoritu. Pražský Centrotex tak předloni ušetřil desítky milionů, když ovládl textilku Perla a patnácti tisícům akcionářů nabídl 74 korun za akcii, ačkoli podle výpočtu Střediska cenných papírů průměr za poslední…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte