Česká politická scéna je v pohledu na válku ostře rozdělena. Komunisté a sládkovci odsuzují „agresi NATO“, špičky ODS považují úder spojenců za pouhou cynickou „zkoušku nových zbraní“ a označují Západ za viníka masového útěku Albánců z Kosova. Na opačné straně stojí lidovci, Unie svobody či prezident Havel, kteří úder akceptují jako aktuálně „jedinou možnou cestu k zastavení srbských etnických čistek“. Tyto postoje nelze sloučit, a je tedy jasné, že se jeden z táborů ve svých soudech mýlí. Který to je, vyjde najevo až za čas. Už dnes je ale možné pátrat, jak vlastně naši reprezentanti ke svým názorům přišli. Kde brali informace, na jejichž základě si tvořili úsudek? A je dnes vůbec možné sehnat v Česku či jinde v Evropě objektivní zprávy o kosovském a srbském dění?

Kosmonaut-amatér

Nejostřejšími kritiky zásahu NATO jsou komunisté. Obviňují Alianci z agrese, genocidy a neúcty k životu a majetku. Důkazy mají z první ruky: čtyři poslanci KSČM totiž navštívili před čtrnácti dny Bělehrad a všechno to údajně viděli na vlastní oči. Minulý týden při svých projevech v parlamentu ohnivě popisovali mrtvé srbské civilisty, rozbořené obytné domy a zničené továrny. Nepředložili ale ani jedinou fotografii či filmový záznam a samotná jejich slova poslanci ostatních stran vůbec neposlouchali. Sociální demokraté nejsou jednotní. Část z nich spolu s komunisty mluví o agresi, část operaci schvaluje - ovšem s podmínkou, že povede k mírovým jednáním. Spory jsou i v…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte