Na prvním místě seznamu oficiálních sponzorů ČSSD za rok 1998 se objevil Josef Matoulek. Tak zní jedna z nejtemnějších zpráv posledních týdnů. Bývalý jednatel firmy Umana byl jedním z nejdůležitějších aktérů kauzy C.S. fondy, sám se tím netajil a dnes je obviněn ze dvou trestných činů. C.S. fondy přitom nepatří do kategorie neprůhledných případů tunelování, ve kterých jde o miliony korun a v nichž proti sobě stojí nejasná tvrzení dvou stran. Šlo o vůbec nejflagrantnější, nejprůhlednější a největší jednotlivou krádež, která se kdy na českém kapitálovém trhu odehrála. Během několika dní zmizela ze tří investičních fondů do ciziny miliarda a tři sta milionů korun v hotovosti, majetek desítek tisíc drobných podílníků. Celá krádež byla tehdy posvěcena razítkem zvláštního odboru ministerstva financí, a přerostla tak v kauzu, která snad vůbec nejvíc poškodila prestiž České republiky v očích světa a zahraničních investorů.

Nehorázné vysvětlení

Na tiskové konferenci vládní ČSSD se předseda Zeman pokoušel celou situaci bagatelizovat. Josef Matoulek je český občan (nepochází z ostrova Mauricius jako slavný anonymní sponzor ODS) a zároveň prý platí presumpce neviny. Až bude pan Matoulek odsouzen a jeho trestné činy doloženy, bude možné uvažovat o tom, že strana peníze vrátí.Proti tomu je třeba hlasitě protestovat. Za prvé v civilizovaných zemích na západ od našich hranic presumpce neviny v politice neplatí. Zodpovědní politici musí odstoupit zpravidla…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte