Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Okrášlit se poezií

Když francouzský spisovatel Guy de Maupassant nechal jednu ze svých hrdinek prohlásit, že není nic tak potupného jako působit chudě mezi bohatými dámami, zajisté neměl na mysli pouze otázku šacení a šperkování. Oč mu šlo, byla v prvé řadě prestiž, schopnost blýsknout se. Také u českých politiků se vedle jejich politické práce hodnotí schopnost oblékat se, jenže ve věci šacení a šperkování nesklízejí jako celek zvláštní úspěchy. Zato mnozí nezhrdli příležitostí blýsknout se spisovatelským umem. Nejenže do komnat parlamentní demokracie vstoupilo několik renomovaných spisovatelů z disentu, ale mýtus o Češích jako národu politizujících básníků posílili i bardi typu Floriana či Švejdy, kteří se do voleb v roce 1992 hrnuli pod praporem s třešničkou.K zemím, kde literární lesk českých politiků dosud nevybledl, patří Německo. Jeho občané jsou přitom z vlastních politiků s básnickou žílou značně rozpačití. Jeden z nich, současný předseda zahraničněpolitického výboru Spolkového sněmu a nedávno ještě předseda parlamentní frakce SPD Hans-Ulrich Klose (* 1937), si užil své, když hamburský magazín Der Spiegel zjistil, že mu roku 1997 vyšla sbírka básní Charade, v níž se lze dočíst: Dole / horce mi hnus / tepe v pohlaví. Píšící politici jsou prostě v Německu vnímáni spíš jako bytosti podezřelé než úctyhodné.Kloseho sbírka básní z let 1957–97 přitom prokazuje slušné literární kvality, a to zvláště v místech, kde autor volí civilnější výraz. Takové básně zastihují Kloseho tam, kde je…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte