Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Nejen existovat, ale být

Protagonisté téměř všech klíčových próz Saula Bellowa se svým typem blíží Herzogovi, titulnímu hrdinovi autorova nejslavnějšího románu z roku 1964, který vyšel už dvakrát česky. Jde o rozčarovaného židovského intelektuála středních let, který se trápí současným stavem americké společnosti, ale především až chorobnou introspekcí, přičemž své posedlosti sebezpytováním dává průchod v dopisech. Obdobnými formami pasivity jsou postiženy i mnohé další Bellowovy postavy - s výjimkou Hendersona a pana Sammlera, s nimiž se můžeme díky nakladatelství Volvox Globator nyní seznámit i v českých překladech. Ve Spojených státech vyšel Henderson, král deště již v roce 1959 a Planeta pana Sammlera následovala o jedenáct let později.

Putování bez omezení

Vývoj obou navenek velmi odlišných hrdinů má překvapivě mnoho shodných rysů. Saul Bellow v maximální míře využil strategie Henryho Jamese, slavného amerického prozaika přelomu století, a zbavil své postavy hmotných starostí (Henderson své miliony zdědil a pana Sammlera zásobuje dostatečnými sumami jeho synovec), čímž jim dal jedinečnou příležitost ukázat, kterak jsou schopni svobodně naložit se životem. Henderson, robustní muž středního věku s velkým nosem (patrně jakási žertovná kompenzace toho, že nemá židovský původ), se vydá na dobrodružnou cestu do nitra Afriky, a zbavuje se tak společenské determinace. Starý pan Sammler, jenž kdysi za války v Polsku „vstal z mrtvých“ (doslova se mu podařilo vyhrabat z…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte