Minulý pátek se v Praze sešla správní rada Fondu budoucnosti. Někteří členové česko-německé osmičky se setkali tváří v tvář vůbec poprvé v životě a jejich páteční seznamovací oběd je v jistém směru historický. Schůzka sama a zvolení Antona Rossbacha do čela rady totiž znamenají, že od této chvíle může začít schvalování projektů, podle nichž by se mělo rozběhnout odškodnění českých obětí nacismu. Pokud by si ale dal nějaký Němec minulý týden práci s četbou místních novin, asi by svým zástupcům v radě nepožehnal: musel by totiž zákonitě propadnout pocitu, že Čechům se prostě nelze zavděčit.

Osoby a obsazení

Jde o to, že týden před pátečním obědem zveřejnili ministři Šedivý a Kinkel seznam čtyřiceti členů Koordinační rady společného Diskusního fóra. To má být vedle odškodnění obětí nejvýznamnější institucí, přes kterou by se měly pod dohledem Rossbachovy správní rady utrácet peníze z Fondu budoucnosti. V rámci fóra se budou sbírat nápady a připravovat společné akce rezignující - jednoduše řečeno - na minulost a hledající všechno, co může v budoucnu Němce a Čechy spojovat.

České reakce na německou část seznamu ovšem prozradily, že vykřesat ze sebe alespoň základní vstřícnost bude pro Prahu velmi obtížné. Když se Zemanova sociální demokracie urazila kvůli německé nominaci Franze Neubauera a odmítla vyslat do čtyřicetičlenné skupiny svého zástupce, zdálo se, že ji nikdo nemůže překonat. Omyl: za pár dní přispěl svým názorem na německou sestavu…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte