Až do čtvrtečního večera se zdálo, že skandál hrozící Billu Clintonovi předčasným ukončením kariéry byl pod kontrolou. Všechny relevantní výzkumy veřejného mínění ukazovaly, že většina Američanů si nepřeje jeho rezignaci. Procento těch, kteří schvalovali prezidentovu odvedenou práci, se dokonce vyšplhalo k sedmdesáti bodům. Clinton tak dosáhl vyššího maxima než populární Ronald Reagan. Přesně v okamžiku, kdy se pozornost liberálně naladěných médií začala obracet k neortodoxním praktikám zvláštního prokurátora Kennetha Starra, však šlápla Clintonova obhajoba na další minu.

Jen osvěžit paměť

Obrazný výbuch přišel ve čtvrtek v noci, kdy se přes internet dostala do nonstop televizních kanálů zpráva, že páteční New York Times přinesou dosud nejdůležitější informaci celého případu: Clintonova sekretářka Betty Currieová pod přísahou vypověděla, že s ní prezident hovořil o jejím nadcházejícím svědectví. Prezident se jí prý zmínil o tom, že musel odolávat sexuálním návrhům Moniky Lewinské.

Podle zdroje NYT si Clinton nechal Currieovou zavolat jen několik hodin po svém vlastním svědectví v předběžném líčení v případu Jonesová a kladl jí rétorické otázky typu: „Nikdy jsme (s Monikou, pozn. aut.) nebyli sami, že?“ Currieová však údajně vypověděla, že Clinton byl s Lewinskou sám několikrát. Osmapadesátiletá černá sekretářka navíc vyšetřovatelům odevzdala několik darů, které Clinton Lewinské věnoval, mezi nimi brož a šaty. Lewinská je zachycena na…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte