Výrazy typu „vyrovnat se s vlastní minulostí“ již v postkomunistické Evropě zdomácněly. Nyní se však stále více ukazuje, že své resty má i Západ včetně státu s tak demokratickou tradicí, jako je Velká Británie. V posledním lednovém týdnu Tony Blair oznámil, že bude zahájeno nové vyšetřování Krvavé neděle, masakru v Severním Irsku, který si 30. ledna 1972 vyžádal 14 obětí. Podívejme se na pozadí celého případu.

Proti internacím

V roce 1968 vřela celá Evropa demonstracemi, manifestacemi a studentskými bouřemi. V Severním Irsku se demonstrovalo za lidská práva. Účastnili se jen katolíci, neboť protestantští vládci ulsterské provincie se vůči nim dopouštěli soustavné diskriminace, hlavně v přidělování bytů a zaměstnání. Akce neustávaly a protestanti na ně patřičně odpovídali. Občané se bili navzájem a britská vláda, která si už nevěděla rady, poslala do provincie vojsko. Takové řešení probudilo Irskou republikánskou armádu (IRA) z půlstoleté dřímoty. IRA se zreorganizovala a se zbraní v ruce začala bránit „svůj lid“.

V roce 1971 se dramaticky zvýšila akceschopnost IRA. Během půl roku její ostřelovači zabili 25 britských vojáků, z toho 18 v Belfastu, 6 v Derry. Britská vláda odpověděla zavedením internace podezřelých katolíků - uvězněním bez soudu. Bylo to velmi nešťastné řešení, jak ukázal další vývoj. Hlavní viníci chytili včas vítr a zmizeli přes hranice v Irské republice, zatčeni byli nevinní. Mnozí z nich se posléze přidali k IRA: byla to…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte