Obrana Petra Loma

Dovolte, abych reagoval na článek Tomáše Němečka Nestřílejte na diplomaty(Respekt č. 5/98). Jestliže sociální demokracie zvítězí v předpokládaných červnových všeobecných volbách, pak by podle mého názoru neměla reagovat podle zásady „patronage jobs“, uplatňované ve Spojených státech. Nemyslím si, že by loajální státní úředník, byť sympatizant ODS, nemohl poctivě sloužit levicové vládě. Je to součást skutečné politické kultury ve většině vyspělých evropských zemí a mělo by tomu tak být i u nás.

Pracoval jsem na velvyslanectví v Paříži od února 1992 až do poloviny ledna letošního roku. Dr. Petr Lom nastoupil do funkce velvyslance v květnu 1995. Neměl žádnou přípravu na diplomatickou kariéru. Byl jsem proto překvapen tím, jak rychle se po svém nástupu dokázal orientovat v poměrně složité francouzské politické situaci. Poznal jsem ho jako diplomata pilného a oddaného své práci. Jsem velmi překvapen tvrzením sociálních demokratů, že „Lom za dva a půl roku svého pařížského angažmá nesplnil své úkoly prakticky v žádné oblasti“. Dovoluji si připomenout, že v roce 1996 byla Česká republika jako první ze států východní a střední Evropy přijata do OECD, což bylo právem pokládáno za jeden z velkých diplomatických úspěchů. Byl to také úspěch dr. Loma, který v té době Českou republiku zastupoval nejen u francouzské vlády, ale také u UNESCO a OECD.

Na…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte