Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Planetární letadlo

Vědci pracující pro OSN publikovali říznou zprávu: tak velký nápor na přírodní zdroje prý naše planeta nezažila od dob dinosaurů. Ještě nikdy v historii světa taky nežilo tolik lidí najednou v takovém dostatku a blahobytu, jaký je dnes normou v průmyslově rozvinutých státech. S přibývajícím počtem obyvatel je ale jisté, že na všechny se nedostane. Politici bohatého Severu proto stojí před složitým úkolem. Zatímco svým voličům musí slibovat „další zvyšování životní úrovně“, občany chudších částí světa je naopak nutno přesvědčit, že jejich touhu po blahobytu už Země splnit nemůže. Dění na modré planetě se tak vlastně trochu podobá známé pyramidové hře „letadlo“. Dobré to mají jen ti, kteří přišli k bohatství jako první. Oproti letadlu je tu však jeden rozdíl: pokud naše současná hra zkrachuje, doplatí na to v konečném součtu úplně stejně poražení i vítězové.

Tlak stoupá

Ta čísla už každého nudí, přesto nelze jinak než si je čas od času připomenout. Zvlášť když už nás jimi zásobí nikoli radikální fanziny „ekoteroristů“, nýbrž dokumenty OSN a Světového fondu ochrany přírody (WWF). Obě tyto instituce jsou zajedno v následujícím.Za posledních dvacet pět let ztratila Země celou třetinu přírodního bohatství. Zvířat a rostlin závislých na sladké vodě je o polovinu méně než v roce 1973, úbytek ryb v oceánech se odhaduje na třetinu. Podle Zprávy o živoucí planetě vydané letos WWF roste lidská spotřeba zhruba o pět procent za rok, zatímco populace o necelá…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2163
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte