Podle místních analytiků směřují ručičky hodin v elegantní kanceláři premiéra Benjamina Netanjahua a jeho nejvěrnějších pomalu, ale jistě pozpátku - přesněji do časů před uzavřením dohody mezi izraelskou a palestinskou delegací z amerického Wye Plantation (Respekt č. 44/98). Neuplynulo od té doby ani šest týdnů a Netanjahu i jeho ministr zahraničí Ariel Šaron jsou ochotni zaplatit vysokou cenu za to, aby se dohoda z Wye vytratila do vzduchu.

Co hlásí CIA

Podle rozšířeného názoru má dohoda z Wye kromě drobných chyb a spousty nepřesností jednu zásadní vadu: neřeší dobře otázku bezpečnosti. Kolují zde různá vysvětlení, že se jednání ve Wye táhla, že byla vyčerpávající, že tandem Bibi - Arik více než týden odmítal cokoliv podepsat, ale jisté je, že doma sklidil Netanjahu tvrdou kritiku. Ta přicházela hlavně z řad pravice, jeho vlastního Likudu. Svá ostrá slova připojil i Ehud Barak, lídr opoziční Strany práce, ale Izraelci si již zvykli na to, že ať řekne Netanjahu cokoliv, Barak bude vždy tvrdit opak. Naproti tomu Barakův předchůdce a konkurent Šimon Peres dohodu podporuje - už proto, že Barak ji podrobil kritice. A mezi labouristy má Peres stále vysokou popularitu. Poslanec Knesetu za Stranu práce Rafik Hadž-Jihje také Barakovi veřejně řekl, že prohraje příští volby a že je prohraje ve velkém. Ale vraťme se k hlavnímu bodu, k otázce bezpečnosti. Tato otázka je…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte