K jídlu pivo zdarma

Domnívám se, že přirovnání, které použil pan Petráček v článku o Microsoftu (Jídlo pouze k pivu, Respekt č. 4/98), není přesné. V textu neuvádíte tu podstatnou věc, že prohlížeč MS Internet Explorer je k mání zdarma. Situaci by lépe vystihovalo něco jako „k jídlu jedno pivo zdarma“, neboť to je, oč tu běží: Microsoft je hostinský, který zavedl tuto obchodní politiku, Netscape má druhou hospodu ve vesnici, a přirozeně se mu postup konkurenta nelíbí. A chudáci radní to teď musí rozsoudit. V této metafoře lze ještě postoupit dál: Microsoft by pak byl restaurací, kde se vaří teplá jídla, zatímco Netscape výčepem. Začne-li restauratér rozdávat pivo k jídlu zdarma, hostů ve výčepu (za předpokladu srovnatelné kvality piva) ubude; i když každý host má nadále možnost nechat darované pivo stát a namísto toho si dojít na jedno točené do výčepu. Potenciální nebezpečí pro zákazníka nespočívá v darovaném pivu, ale v tom, že výčep nakonec může zkrachovat, a tím ubude možností volby.

Ani toto přirovnání není přesné, neboť opomíjí, co je v celé situaci Microsof/Netscape/DoJ asi rozhodující: postoj výrobců PC. Soud může Microsoftu zakázat, aby spojení Windows - Explorer vyžadoval smluvně (a myslím, že to udělá, nesouhlasím s vaším názorem, že „současný spor Microsoft asi vyhraje, už proto, že si může dovolit zaplatit lepší právníky než americká vláda“ - to je naivní, na…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte