V pondělí po výprasku ČSSD v senátních volbách odjel premiér Miloš Zeman na první oficiální návštěvu Slovenska. Těžko si představit lepší místo pro léčbu utržených ran: setkání jeho delegace s novým kabinetem Mikuláše Dzurindy provázely široké úsměvy - a nešlo jen o formální gesta. Česko-slovenský summit, teprve třetí oficiální od roku 1993, se konal v době, kdy Slovensko dalo najevo vůli vrátit se mezi své zeměpisné sousedy i v politickém smyslu. Setkání Zeman - Dzurinda tak bylo jednou z klíčových součástí verbální obnovy visegrádské spolupráce, o níž ve stejném duchu mluvil i premiér Dzurinda pár dní předtím ve Varšavě a maďarský ministr zahraničí János Martonyi den po Zemanově návštěvě v Bratislavě. Visegrádskou spoluprací se dnes rozumí pokud možno současný vstup všech čtyř zemí do Evropské unie. Ten by byl v jejich zájmu jak kvůli zkrácení budoucích schengenských hranic, tak i kvůli česko-slovenské celní unii.Úsměvy na tvářích Zemana a Dzurindy měly ještě jednu příčinu. Poprvé od konce Československa se sešly reprezentace, které se na rozdělení státu přímo nepodílely. Tento fakt umožňuje víc než jen jednání v uvolněné atmosféře, umožňuje vládám v Praze i v Bratislavě tváří v tvář majetkovým a jiným sporům lakonicky poznamenat, že jde o spletité dědictví tandemu Klaus - Mečiar, na jehož rozpletení je zapotřebí čas.

Hra o čas

Právě o čas přitom slovenská vláda hraje na domácí půdě. „Je to horší, než jsme předpokládali,“ komentoval stav…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte