Faustu Bertinottimu, tajemníkovi Strany komunistické obnovy, se během pár týdnů podařily tři husarské kousky. Nejprve způsobil pád vlády Romana Prodiho (Respekt č. 43/98), pak rozpoltil svou stranu (Respekt č. 44/98) a krátce poté se mu podařilo dostat do obtíží i novou vládu Massima D'Alemy, prvního postkomunistického premiéra v západní Evropě. Jak? Postaral se o to svou rolí v „případu Öcalan“: po téměř třech týdnech dostává příchod vůdce Kurdské strany pracujících (PKK) Abdullaha Öcalana do Itálie (Respekt č. 48/98) jasnější obrysy.

Mantovani: sedl jsem tedy do letadla

Jasně se vyjádřil Ramon Mantovani, šéf zahraničního oddělení Strany komunistické obnovy, která je dnes v opozici. V italské televizi Mantovani otevřeně prohlásil: "Byl jsem telefonicky informován o tom, že Öcalan musí opustit Moskvu a že by se chtěl odebrat do Itálie, kde hodlá pokračovat ve své politické aktivitě. Sedl jsem tedy do letadla a na moskevském letišti mne místní policie odvedla do uzavřeného salonu, kde na mne čekal vůdce PKK Öcalan. Chvíli jsme spolu hovořili a pak jsme oba odešli do letadla, které nás dopravilo do Říma. Na letišti Fiumicino se pak Öcalan vzdal do rukou italské policie."Lze tedy předpokládat, jak…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte