Začátkem každého měsíce dorazí v dopoledních hodinách do sídla francouzské Národní banky vedoucí kanceláře předsedy vlády s prázdným kufříkem v ruce. Když budovu opouští, je elegantní zavazadlo nadito bankovkami. Ve své pracovně pak částku rozdělí do světlehnědých obálek, které si postupně vyzvednou jeho kolegové ze všech ministerstev. Tyto pravidelné transakce či zaběhnutý rituál lze doložit pouze výdejním listem Národní banky. Co se děje s penězi dál, ví pouze úzký okruh zasvěcených. Premiér, jenž určí obsahy obálek (dodržuje se úzus maxima 300 000 franků na rezort), a ministři se svými nejbližšími spolupracovníky. Jelikož se nikdo z nich nemusí nikomu zodpovídat, jak s penězi naložil (operace probíhá systémem z ruky do ruky), je jakákoliv kontrola nemožná. Surrealistický stav jednoho z aspektů francouzského politického života, jenž v mnohém připomíná mafiánské dělení kořisti, vynikne zejména s vědomím faktu, že se vše odehrává v naprostém souladu se zákonem. Celému problému se věnovalo poslední zářijové číslo týdeníku Le Point.

Už za třetí republiky

Zmíněné peníze figurují coby „speciální fondy“ v oficiálním státním rozpočtu. Nepředstavují sice více než 0,05 % jeho celkové sumy (v době alžírské války to bylo 1 %), ale není to částka zanedbatelná. Francouzské daňové poplatníky letos přijde na 393 milionů franků. Legitimitu „speciálních fondů“ vymezuje zákon z 27. dubna 1946, podle jehož znění se prostředky určené k financování zvláštních úkolů…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte