Představitelům tuzemské sociální demokracie se nelze divit, když v souvislosti s výsledkem německých voleb upozorňují na skutečnost, že všem zemím Evropské unie s výjimkou Španělska a Irska dnes dominují levicové strany. Miloš Zeman by byl sám proti sobě, kdyby se nejnovější „trendy“ v západoevropské politice nepokusil vyložit jako osudovou nutnost, které se nevyhne ani Česká republika. Nakonec i na Západě vysvětluje většina levicových politiků své úspěchy jako nezadržitelný historický ústup Evropy od konzervativních a liberálních hodnot. Podobně jako v jiných případech, kdy ideologický pohled na svět převládne nad chladnou úvahou, je ale i tentokrát přání otcem myšlenky.

Střídání stráží

Podíváme-li se podrobněji, co se v Evropě děje, zjistíme, že daleko spíše jde o historickou náhodu než o nezvratný politický trend. Dobře víme, že ještě před dvěma lety bylo vše jinak, přesněji řečeno úplně obráceně než dnes. V největších zemích západní Evropy byly u moci pravicové vlády a naopak ve východní Evropě postkomunistická levice. Dnes pro změnu „zachraňují pověst“ evropské pravice vlády v Maďarsku, Polsku, Bulharsku a dalších zemích bývalého východního bloku. Proto jsou pokusy sčítat levicové strany u vlády a vyvozovat z toho dalekosáhlé závěry sice pochopitelné, ale přesto (nebo spíše právě proto) směšné. Za pár let může být všechno jinak, ve východní Evropě může být u moci opět levice a na Západě pravice.V případě Velké Británie a Německa byla…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte