KUMAR VISHWANATHAN (33) se narodil v jihoindickém státě Kérala v rodině inženýra z generace „silně ovlivněné evropským osvícenstvím“. Je hinduista, pochází z vyšší kasty zvané Nájer (na úrovni kasty válečníků). Studoval prestižní střední školu ve státě Rádžasthán (odtud údajně pocházejí Romové), poté - ze vzdoru k rodinné tradici a protože ho vždy „přitahovaly tajemné slovanské země“ - vystudoval fyziku v Moskvě. Seznámil se tu se svou budoucí ženou, Češkou. Od roku 1991 spolu žijí v Olomouci, kde učil na gymnáziu angličtinu. Vloni na podzim se přestěhoval do Ostravy a v provizorních „unimobuňkách“ bydlí mezi Romy postiženými záplavami. Brzy si získal věhlas u nás dosud výjimečným způsobem sociální práce: mezi Romy tráví téměř všechen čas, pomáhá jim při jednání s úřady, shánět práci, hraje si s jejich dětmi.

Kdy vás napadlo věnovat se českým Romům?

Když opadla ta krásná sounáležitost se zaplavenou Moravou a začalo se strašit Romy. Strašně mě zamrzelo, že je možné podléhat takové hysterii.

Co tím konkrétně myslíte?

Objevila se například zpráva, že Romové devastovali školu, kde byli ubytováni. Nejdřív jsem tomu uvěřil, ale pak jsem zjistil, co se opravdu stalo: romské děti si ve škole, kam je evakuovali, vzaly nějaké hračky. Ty děti přišly o všechno. Učitelé jim mohli říci: Vezměte si ty hračky, večer je vrátíte. Nebo jejich matkám: Až budou děti spát, ty hračky vraťte. Mohli taky hračky schovat a…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2229

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte