Nebýt fotbalového mužstva, se kterým se česká reprezentace setkává v kvalifikacích na mistrovství světa a Evropy, asi by se o Faerských ostrovech v Česku příliš nemluvilo. To však neznamená, že se na Faerech, dánském autonomním území v severním Atlantiku, nic neděje. V posledním desetiletí zažili Faeřané značně dramatický ekonomický vývoj, zároveň byl výrazně přehodnocen vztah k Dánsku. Letos 10. června uzavřela ostrovní samospráva s kodaňskou vládou dohodu, jež otvírá cestu k postupnému osamostatnění ostrovů. Máme-li odpovědět na otázku, proč chtějí Faeřané po více než šestisetletém soužití opustit svazek s Dánským královstvím, musíme se podívat na půlstoletí, které uběhlo od zavedení faerské samosprávy v roce 1948.

V autonomii blahobytu

Na první pohled vypadá dohoda o autonomii (viz rámeček) téměř idylicky. Faeřané si vládnou víceméně sami a Dánsko jim pouze v některých oblastech pomáhá a reprezentuje je navenek. Slabinou dohody je však fakt, že neříká nic o ekonomických vztazích. V praxi fungovalo zprvu uspořádání, kde Dánsko dodatečně platilo část účtu faerské vlády, později byla pomoc změněna na tzv. blokový příspěvek. Když se v 60. letech utvářel na Faerských ostrovech stát blahobytu, byla velká část investic financována z Dánska. Faeřané se naučili, že když někde chyběly peníze, Dánsko nakonec stejně zaplatilo. Politici tak necítili bezprostřední souvislost mezi svými rozhodnutími a jejich finančními následky. Důležitou roli sehrála i…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte