Kabinet Miloše Zemana dal minulý týden najevo svou vůli ubránit za každou cenu íránský a irácký lid před piklemi Velkého Satana a jeho štvavých vysílaček. Svým stanoviskem k připravovanému vysílání Svobodné Evropy na Střední východ poslali ministři americkým kongresmanům srozumitelný vzkaz: do Íránu si chvíli vysílejte, protože s tím už bohužel nemůžeme nic dělat, ale stejně se na to ještě podíváme a možná vám to zatrhneme. Od Iráku ale ruce pryč, nejdřív nám pošlete oficiální žádost a my si to rozmyslíme. Vůbec nejlepší by ovšem bylo, kdybyste se rovnou sbalili a zmizeli z Prahy někam hodně daleko.

Drzí soukromníci

Když před čtyřmi roky přijala Svobodná Evropa nabídku české vlády přestěhovat se z Mnichova do levnější Prahy, byla to v Čechách veliká sláva. Projev na slavnostní recepci v září 1995 přednesl prezident Havel, který nové sídlo RFE označil za důkaz „důvěry Spojených států v budoucnost České republiky“. Tehdejší ministr zahraničí Josef Zieleniec zase prohlašoval, jak je rád, že „můžeme oplatit jiným národům“ to, čeho se nám samotným dostávalo v době komunismu.Letos na jaře přišel čas měnit slova v činy: Kongres Spojených států rozhodl, že se bude vysílat do Iráku a Íránu, a pověřil tím právě Svobodnou Evropu. Bylo tedy jasné, že arabská i farsí redakce budou sídlit v Česku. Zdejší úřady se ovšem do riskantního šíření demokracie moc nehrnuly, což bylo zřejmé hned, jakmile rádio informovalo o rozhodnutí Kongresu Tošovského vládu. Ta sice…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte