Vstoupí Česká republika do dějin tím, že jako první postkomunistická země uspořádá ve svém hlavním městě schůzi nejvýznamnějších finančníků planety? Pro řadu lidí ovšem otázka na tutéž věc stojí jinak: pustí se stát do megalomanské akce, jež může skončit ztrátou několika miliard a grandiózní ostudou? Alespoň částečnou odpověď budou stoupenci i odpůrci akce znát v nejbližších dnech. Nový ministr financí Ivo Svoboda oznámil, že bez ohledu na předchozí závazky Klausova kabinetu zvažuje zrušení vládních záruk na již dohodnuté výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jehož pořadatelství se na rok 2000 českým diplomatům podařilo získat.

Rudý palác nestačí

Před čtyřmi lety připadala všem celá věc jako dobrý nápad. Česká ekonomická reforma dosahovala svého vrcholu a nejprestižnější světové ekonomické fórum mělo sloužit jako „demonstrace úspěšnosti českého hospodářského zázraku“. Čeští velvyslanci rozhodili sítě a jejich schůzky s bezmála dvěma stovkami ministrů financí a guvernérů státních bank přinesly ovoce: předloni byla v konkurenci Jihoafrické republiky, Nizozemska a Spojených arabských emirátů vybrána Česká republika. Zasedání Mezinárodního měnového fondu není ledajaký podnik. Zúčastní se ho více než patnáct tisíc zástupců vlád, světových ekonomů, finančníků a podnikatelů. Vždy dva roky po sobě se schází v sídle MMF ve Washingtonu a každý třetí rok se koná v cizině. O právo uspořádat kongres bojují více či méně usilovně…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte