Že by splněný sen mnoha generací humanistů, pacifistů a vůbec demokratů? Na první pohled to tak skutečně vypadá. V pátek 17. července byl v Římě ustaven Mezinárodní trestní tribunál, který má právo soudit genocidu, agresi, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Od nynějška by se tedy mělo trestat to, co víceméně beztrestně procházelo v Bosně a Hercegovině, Rwandě či Kambodži, kdybychom zůstali jen u nejnovější historie. Jenže věc má háček: při hlasování o tribunálu se několik států postavilo proti. Slovy předsedy římské konference, kanadského diplomata Philippa Kirsche, hlasování „zanechalo USA osamocené spolu s Čínou, Izraelem a houfem blízkovýchodních diktátorů“. Proč se demokratické země jako USA a Izrael ocitly ve stejné přihrádce, do které se zařadily Čína, Irák, Libye nebo Alžírsko?

Válečníci versus teroristé

Na statutu tribunálu vadí leckomu leccos. Například Rusko, i když nakonec hlasovalo pro, patřilo mezi velmoci, jež žádaly, aby o činnosti soudu mohla rozhodovat Rada bezpečnosti OSN. Není divu. Tam má Rusko jako stálý člen právo veta a mohlo by zajistit, aby ruští občané nebyli souzeni například za své aktivity v Čečensku. Čína z podobných důvodů (hlavně kvůli Tibetu) hlasovala pro jistotu rovnou proti. Rovněž motivace „houfu blízkovýchodních diktátorů“ není třeba vysvětlovat. Někomu může vadit i určitá bezzubost ve statutu tribunálu: soud  - s výjimkou případů zadaných přímo Radou bezpečnosti - může pracovat jen se svolením země,…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte