V posledních třech týdnech česká koruna k nelibosti mnoha ekonomů výrazně posilovala vůči německé marce i americkému dolaru. Centrální banku tento vývoj znepokojil natolik, že se neomezila pouze na varování před příliš vysokým kurzem, ale rozhodla se také k přímým intervencím na trhu: před deseti dny ČNB nakupovala tvrdou měnu a prodávala koruny. Podle většiny expertů nebyl zásah příliš úspěšný, ale centrální banka tím dala rezolutně najevo, že ji příliš silná koruna znepokojuje. Přesto se koncem minulého týdne česká měna stále pohybovala na úrovni 17,60 Kč za jednu německou marku.

Proč koruna stoupá

Čím je vlastně zájem zahraničních investorů o korunu vyvolán? Na prvním místě jsou to vysoké úrokové míry. Jejich reálná výše je stále mnohem lukrativnější než úrokové míry na západ od našich hranic. Bohužel zahraniční kapitál, který k nám proudí, není většinou kapitál produktivní, ale krátkodobý, jinými slovy spekulativní. (Formulace „proudí k nám“ není přesná, protože s korunou se obchoduje nejen u nás doma, ale také na zahraničních trzích. Přesnější informace by byla, že zahraniční investoři ukládají své prostředky do korun, resp. do korunových vkladů a dluhopisů.) Investoři mění své prostředky za koruny pouze na krátkou dobu, většinou maximálně na několik měsíců.Další aktuální příčinou posledního kurzového vývoje jsou výsledky voleb. Z krátkodobého či střednědobého pohledu se obchodníci s měnami příliš nezabývají tím, do jaké míry bude mít nová…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte