Odstupující ministr financí Ivan Pilip minulý týden ukončil svůj pokus o zpřístupnění devatenácti sporných privatizačních případů - stejně se prý na nic nepřišlo. To samozřejmě není pravda. Dokumenty například objasnily rozruch kolem prodeje První novinové služby, jindy naopak vyvolaly nové otázky. Proč Klausova vláda přiklepla zprivatizovaným Třineckým železárnám půlmiliardovou dotaci, když nejlepší uchazeč vyhrál soutěž mimo jiné díky slibu, že o dotaci nepožádá? Proč ministerstvo financí několik let prosazovalo veřejnou soutěž na balírny čajů Jemča Jemnice a pak najednou otočilo názor ve prospěch přímého prodeje manažerské společnosti Aktivita? Proč byly sklárny Crystalex bez soutěže přiklepnuty za třikrát nižší cenu, než nový majitel nabízel původně?A nejde jen o takové vyloženě podezřelé akce. V balíku spisů stojí za pozornost prodej pražské firmy Léčiva - protože zcela vyvrací slogan „české podniky do českých rukou“, na který slyšívají i sociální demokraté. Právě na Léčivech je vidět, že se příchodu cizích investorů zabránit nedá, ať se vymýšlí jakákoli „česká cesta“.

Žádný výběr

Nad prodejem Léčiv uvažovali vládní úředníci několik let. Fabrika se základním jměním jeden a půl miliardy vyrábí třetinu všech lékových balení na našem trhu a inkasuje čtrnáct procent tuzemských tržeb za léky. Letošní očekávaný zisk představuje sumu kolem jedné miliardy. Otázka zněla: vyhlásit soutěž na dvoutřetinový balík akcií Léčiv držený státem, nebo raději…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte