Čteme-li nejrůznější komentáře o povolebním vyjednávání politiků a Zemanově nové vládě, zdá se, že jejich autoři většinou zapomínají na jednu věc. Neptají se, jak naše republika v příštích letech obstojí v soutěži s největšími konkurenty. A nejde jen o střední Evropu. Ve stále rychlejším světě, kterému dominují globální myšlení, nejnovější informační technologie, rostoucí objem mezinárodního obchodu i vzájemných zahraničních investic, nejsou našimi konkurenty jen bezprostřední sousedé, ale i země na opačném konci zeměkoule. Zemanova vláda není v médiích už předem oblíbena. Najdou se i lidé, kteří se těší na to, jak se ČSSD u vlády znemožní. Může to být zábavné - na podobné hrátky ale nemáme čas.

Čekat na nás nebudou

Pakt dvou největších stran odevzdal vládu ministrům s nejvyšším věkovým průměrem od dob Adamcova předrevolučního kabinetu, kteří navíc nemají žádnou zkušenost s vládnutím. Zaručí České republice „dlouhodobou stabilitu“, nebo dokonce „klid k práci“, jak slibují přední politici, anebo bude naše země několik let tápat, přešlapovat na místě a váhat před nejdůležitějšími transformačními kroky?Řekněme, že nová vláda bude postupovat racionálně. Potom jistě zachová restriktivní rozpočtovou politiku (peněz v rozpočtu se nedostává) a v privatizaci bank bude postupovat rychleji, než se před volbami říkalo. Jenže na druhé straně se noví ministři budou nějakou dobou rozkoukávat. Svědčí o tom jejich protichůdná prohlášení, jak má pokračovat…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte