„Stavba se vymyká kontrole. Musíme si upřímně říci, že jsme ještě nikdy nebyli tak blízko pozastavení stavby jako dnes.“ Tato slova na adresu rozestavěné atomové elektrárny v jihočeském Temelíně nevyšla z úst „potrhlých“ ekologických aktivistů. Přišel s nimi muž nejpovolanější - člen představenstva ČEZ Vojtěch Kotyza. Není nutné spekulovat o tom, zda je za nenadálou upřímností záměr, nebo jen prostá nešikovnost, stačí si uvědomit tu ohromnou změnu. V posledních letech ČEZ a svorně s ním i vláda mluvily o Temelínu výhradně jako o „životně důležité elektrárně krátce před dokončením“, a na poli nedaleko Týna nad Vltavou tudíž pohřbili tři roční rozpočty české armády. Dnes je všechno jinak.

Velký přímotopový podvod

Jaderná elektrárna Temelín není soukromá akciová společnost, jak tvrdí ČEZ vždy, když jim někdo začne mluvit do podnikání. Jde z větší části o státní majetek. Zřejmě by se ale nenašlo mnoho případů, kde je tak špatně spravován. Shrňme jen základní fakta. Před pěti lety vyhověla Klausova vláda přání ČEZ a dostavbu schválila. Ze strany elektrárenské společnosti šlo o logický krok: staveniště v chodu znamenalo pro ČEZ pojistku monopolního postavení na českém trhu s elektřinou, tedy v nejjistější a nejvýnosnější průmyslové branži. Státní zakázku na zcela nové elektrárny by totiž mohl získat někdo jiný.

Čím tehdy ředitel Petr Karas vládu přesvědčil? Temelín měl být jistým dodavatelem laciné elektřiny, kterou jsme údajně potřebovali. Dnes…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2211

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte