V roce 1998 opět srovnají oba následníci Československa krok ve volbách: zatímco tentokrát se bude předčasně volit do české Poslanecké sněmovny, na Slovensku naopak doslouží třetí Mečiarův kabinet do konce volebního období. Mnozí jsou přesvědčeni, že Václav Klaus už skončil, a mnozí předpovídají konec i Vladimíru Mečiarovi. Navzdory dnešním ztrátám ODS i HZDS u jejich domácích voličů, které v obou případech dosahují podle průzkumů až deseti procent, to přesto nemusí být pravda. Mimo jiné i proto, že přinejmenším Bratislavu zanedlouho čeká krize ústavní.

Nejde to bez HZDS

2. března skončí po pěti letech mandát prezidenta Michala Kováče a je téměř jisté, že následující den se Slovensko ocitne bez hlavy státu. Schůzi, na které se má prezident volit, ovšem svolal šéf parlamentu Gašparovič už na 23. ledna. Prezidenta musí podle slovenské ústavy zvolit třípětinová většina poslanců. Ale najít ve stopadesátičlenném parlamentu potřebných 90 hlasů je bez dohody mezi Mečiarovým HZDS, jeho koaličními partnery a alespoň částí opozice prakticky nemožné. Do prvního kola voleb přitom své kandidáty nabídne jen opozice - postkomunistická Strana demokratické levice postaví Juraje Hraška, ministra životního prostředí v Moravčíkově vládě v roce 1994, a Slovenská demokratická koalice (SDK), jinak favorit letošních parlamentních voleb, vědce a šéfa slovenského Helsinského výboru Štefana Markuše. Křesťan Markuš by byl prvním člověkem bez komunistické minulosti zvoleným…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte