Jednou z nejdůležitějších zpráv uplynulých dnů byl nepochybně vstup Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) do České spořitelny. Prestižní evropský bankovní dům získal dvanáctiprocentní podíl nákupem akcií od společností sblížených s firmou Motoinvest. Tošovského vláda o tom mlčí, přesto lze za obchodem tušit její plán a strategii: učinit alespoň něco, aby se dlouho diskutovaná privatizace jednoho z klíčových finančních domů už nedala snadno zvrátit. EBRD totiž rezolutně prohlásila, že do spořitelny vstupuje pouze na dva roky a déle setrvá jen tehdy, pokud se privatizace rychle dokončí. Proti se ovšem postavil stínový ministr financí ČSSD Ivo Svoboda. Nejprve sice řekl, že „Evropská banka je kotva a jistota privatizačního procesu“, zároveň ale varoval, že sociální demokracie rychlý postup privatizace odmítá. Podle Svobody nejde, aby někdo - ani EBRD - jen tak přišel a rozhodoval. Pokud jde o rychlost privatizace, ČSSD si prý dokáže nejvýš představit, že za dva roky budou „nastartovány nezvratné procesy k nalezení vlastníků“. Méně šikovné výroky si lze od nástupce největší české strany sotva představit.

Rizika neprivatizace

Rychlá privatizace českých bank by neměla být ideologickou otázkou. Na odborném poli se dal ještě před rokem hájit názor, že nejlépe a za nejlepší cenu se budou banky prodávat, až se ekonomika opět dostane z útlumu do růstové fáze. V okamžiku hospodářského poklesu nebo mizivého růstu se kvalita portfolia bank rapidně…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte