Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kristus se zastavil na Strahově

Ve Strahovském klášteře lze zhlédnout ojedinělou výstavu jednoho díla. Do června příštího roku tu bude vystaven tzv. Přemyslovský kříž, jedna z nejvýznamnějších památek středověkého sochařství u nás. Protože znalost gotického sochařství byla v uplynulých letech vyžadována podstatně méně než znalost politické ekonomie či dějin mezinárodního dělnického hnutí, pokusme se nejprve vysvětlit, co je takový kříž vůbec zač.Čerstvě restaurovaný „Přemyslovský kříž“ vznikl v první polovině 14. století (tedy v době mládí Karla IV.) jako jeden ze skupiny tzv. bolestných nebo také „mystických“ krucifixů. Tato skupina zahrnuje asi sto plastik nacházejících se po celé Evropě a symbolizujících tak její duchovní jednotu. K nejznámějším patří krucifix z kostela St. Maria im Kapitol v Kolíně nad Rýnem, jenž pronikl na stránky většiny učebnic tzv. „dějin umění“ jako „mimořádně děsivá socha, která měla vyvolávat hrůzu i soucit“. Od starších a následně mladších krucifixů se bolestné krucifixy skutečně liší svou do důsledků dovedenou expresivitou: tím, že zobrazují Ukřižovaného jako skutečně trpícího člověka. Většina z nich neukazuje Krista na latinském kříži, na jaký jsme zvyklí, ale na kříži ve tvaru Y, jenž je naznačením osekaných větví charakterizován jako Strom života. I tím je posílena expresivnost a „zvláštnost“ tohoto sochařského typu.

Umění a mystika

S určitým zjednodušením lze říci, že „románské“ krucifixy 12. století zobrazovaly Krista jako atletického …

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte