Měřeno zájmem obyvatelstva, fotbalové mistrovství světa je nejdůležitější událostí světových dějin. Nechme stranou, že zápasy mužstev pěti kontinentů uvidí na francouzských stadionech miliony diváků a že se cena vstupenky na černém trhu vyšplhala do výše, kterou průměrný Čech nevydělá ani za půl roku. Podstatné je, že prostřednictvím televize bude „při tom“ plná třetina světové populace. Očekávané dvě miliardy diváků při nejdůležitějších zápasech znamenají největší reklamní obchod v dějinách.Všechny pochopitelně nejvíce zajímá, kdo vyhraje titul. Budou to znovu brazilští míčoví kouzelníci, jejich stejně šikovní konkurenti z Argentiny nebo Itálie, případně „ani dobré, ani špatné“, ale tradičně solidní Německo? To se odvažuje předpovědět málokdo.

Chlapská záležitost

Veřejnost planety Země - snad s výjimkou Afghánistánu, kde je zakázána televize - znovu bez výhrad propadla zázračné hře, při níž po trávníku běhá dvaadvacet speciálně trénovaných mužů, a když jim přeje štěstí, jednou nebo dvakrát za zápas dopraví nohou míč do některé ze dvou branek. Otázku, proč je fotbal tak populární, se pokoušeli už dříve zodpovědět mnozí slavní myslitelé, například Albert Camus. Ten byl přesvědčen, že „za vše, co ví o morálce a mezilidských vztazích, vděčí fotbalu“. Souboj fotbalových jedenáctek jako model společenského života, který se odvíjí v kolegiální spolupráci a čestném soupeření, naopak odmítal Camusův britský kolega George Orwell. Odpuzovala ho samotná…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte