Argentinský prezident Carlos Menem by měl v nejbližších dnech podepsat příkaz k transportu zatčeného Dinka Šakiče do Chorvatska, které po jistém váhání přece jen požádalo o jeho vydání. Připomeňme, že Šakič byl za druhé světové války velitelem koncentračního tábora Jasenovac (viz Respekt č. 17/98), který zřídili ustašovci, chorvatští fašisté, pro Srby, Židy, Romy, komunisty a chorvatské antifašisty. V hrůzných podmínkách zde zemřelo 80 000 (podle chorvatských historiků), 125 000 (podle ministerstva spravedlnosti USA), či dokonce 600 000 (jak tvrdí Simon Wiesenthal) obětí.

Šakiče vypátrali v Argentině novináři, kterým on sám beze studu vypověděl svůj příběh. Oficiální chorvatští činitelé předstírali velké překvapení a trvalo dost dlouho, než se konečně, na nátlak ze zahraničí, odhodlal vrchní státní žalobce na pokyn ministra spravedlnosti požádat o Šakičovo vydání. Lze ale odůvodněně pochybovat o dobré vůli Chorvatů dotáhnout případ do konce.

Kdybychom to vyřešili…

Prvním důvodem jsou polooficiální styky, které současná chorvatská moc udržuje s ustašovskou emigrací. Chorvatská emigrace v Americe (samozřejmě zdaleka ne všichni z nich jsou ustašovci) dostala Tudjmana v roce 1990 do čela státu pomocí 5 milionů dolarů věnovaných na jeho kampaň. Argentinští emigranti zase pomáhali Chorvatsku obcházet embargo OSN na dovoz zbraní. Jedním z organizátorů ilegálního dovozu…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte