Tak zvláštní vlnu jazz v posledních letech nezažil. Muzikanti, kteří jsou - na základě svého dlouholetého díla - vnímáni jako výrazné tvůrčí osobnosti, začali v poslední době vydávat alba záměrně prostomyslná, bezproblémová, snadná na poslech. Ta tam je vrstevnatost plánů a původní postupy: jako by se mezi sebou domluvili, vykročili zkušení autoři a techničtí virtuosové pro tuto sezonu do světa zpěvných a přehledných melodií, konejšivé harmonie, případně chytlavých rytmických modelů.

Kytary k táborákům

Hromadné opojení jednoduchostí přišlo, těžko říci proč, hlavně na kytaristy. Loňské album Pata Methenyho a Charlieho Hadena Beyond The Missouri Sky by ani nemuselo obsahovat filmové motivy Henryho Manciniho: i bez nich by tu dominovalo sladké brnkání v čistých akordických postupech, hezká kulisa třeba k pročítání starých dopisů. Album chronicky nepřizpůsobivého Billa Frisella Gone, Just Like A Train jistě poznamenala přítomnost countryového kontrabasisty Viktora Krausse a rockového bubeníka Jima Keltnera: i s nimi by ale snad bylo možné natočit cosi méně jednoznačného, méně soustředěného jen na čitelné melodie. John Scofield (se zavedeným jazzrockovým triem Medeski, Martin And Wood za zády) zvládá na albu A Go Go funkový tep bezchybně, ale bezesporu tak činí na nejjednodušším ze svých alb. Frisell s Methenym se ještě sešli na albu The Sound Of Summer Running, vydaném pod jménem výtečného baskytaristy Marca Johnsona. Americe nikdo nemůže upřít…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte