Jsou zážitky, po nichž se postižený musí ještě několik dní vzpamatovávat a jen doufá, že se mu to snad zdálo, že se stal obětí halucinace či náletu noční můry. Takový otřes si lze přivodit při sledování nové, prý „politické“ show televizní stanice Nova, nazvané Kotel. Idea je prostá: známý politik vstoupí do jakéhosi ringu, který ovládá jako derviš se svíjející moderátorka Michaela Jílková, a obklopen shromážděným publikem má čelit „otázkám“ lidu. Ten stojí u hrazení a jako v římském cirku dupe a pořvává na politika-gladiátora, který ovšem nepřišel argumentovat a odpovídat, neboť na to tu není čas a k tomu ani takový pořad není. Formulační primitivnost lidových protivníků mu k tomu popravdě řečeno ani neposkytuje příležitost. Politik se přišel nanejvýš pocvičit v dovednosti, jak zvládnout stádo, jak ho využít ve svůj prospěch. Lidé, kteří onomu kotli asistují, možná ani nevědí, co vlastně činí, stávají se však dobrovolně živočišnou masou, vhodným a tvárným materiálem pro demagoga, neboť jinak než demagogicky se vlastně s takovou hmotou zacházet nedá. Politik však přišel hlavně proto, že - jak známo - nabídka od Novy se neodmítá. Až tam vymyslí válení v bahně, přijde jistě též.

Nově se opět podařilo překonat sebe samu: už dávno nestačí pubertální budky „vox populi“, zástěna v Tabu je už také příliš slabá a ostří Gilotiny otupené. Chtělo to silnější kávu, něco skutečně dryáčnického. A přišlo se na to. Předvést publikum jako divoký dav, rozdráždit ho na nejvyšší míru,…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte