Minulý týden se čeští daňoví poplatníci dozvěděli nepříjemnou novinku. Ministr financí Ivan Pilip oznámil, že do státního dluhu bude započítána řada ztrátových položek vytvořených institucemi, jako jsou Konsolidační banka, Česká finanční či Česká inkasní. Po započtení tohoto tzv. skrytého dluhu ve výši zhruba 170 miliard korun se naše zadluženost rázem zvýší z dosud udávaných zhruba 10 procent hrubého domácího produktu (HDP) na dvojnásobek. Nabízí se tedy řada otázek. Čí vinou jsme doposud žili na dluh? Na kolik nás splácení přijde? A je takové číslo důvodem ke znepokojení?

Nebude to všechno

Ve svém programovém prohlášení se Tošovského vláda zavázala, že provede inventuru skrytých forem deficitního hospodaření státu. Ani krok ministra Pilipa ovšem neznamená, že už bylo řečeno vše. Suma 170 miliard se týká pouze nekvalitních pohledávek transformačních institucí. Skutečný státní dluh může být řádově ještě o dalších 10–12 % HDP vyšší, protože stát má řadu dalších nepřímých závazků. Příklad: státní záruky za úvěry veřejných i soukromých subjektů. Ty jsou právně vymahatelné, jenže sem patří také řada závazků, které ani právně podloženy nejsou, nicméně stát může být nakonec k jejich splnění dotlačen. Příklad: hrazení ztrát zdravotních pojišťoven či podniků typu České dráhy.Vina za náklady ve skrytém dluhu se často přičítá předchozí vládě Václava Klause. Jenže to není tak jednoduché. Jednak část dluhů vznikla ještě před rokem 1989, jednak se musíme…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte