Články iluzivně popisující internet jako médium, které nikomu nepatří a nepodléhá, zničily svou spotřebou papíru možná více dřeva, než kolik sežere kůrovec na Šumavě za 10 let. Holá pravda však vyšla najevo až nyní, kdy někteří chtěli vzít tato tvrzení vážně. V polovině loňského roku totiž vznikla mezinárodní iniciativní skupina s cílem ustavit vlastní systém domén nejvyšší úrovně. Jakmile by se tak stalo, ztratily by USA své dominantní postavení hlavního správce Sítě. A právě za peníze amerických daňových poplatníků byl systém internetu vyvinut. V tu chvíli vyšlo najevo, že internet není ani zdaleka tak svobodný a mezinárodní, jak by si někdo rád myslel.

V metropoli internetu

Stát Virginie, město Herdon, asi hodinu východně od Washingtonu. Běžný kryt PC počítače, jakých je na celém světě 100 milionů a které rutinně surfují po internetu, ukrývá obsah, bez nějž by se Síť během několika dnů zcela zhroutila, přesněji - rozpadla by se do mnoha podmnožin, které by mezi sebou přestaly být schopny komunikovat. Tato magická krabice se jmenuje „kořenový server A“ (A root server), obsahuje nejpoužívanější databázi, jakou kdy člověk sestavil, a poskytuje všem podřízeným kořenovým serverům autoritativní informace o adresném doménovém systému (DNS). Síť organizovaná z tohoto počítače dnes představuje první volný celosvětový trh informací a služeb s obratem okolo 5 miliard USD v loňském roce, s vyhlídkou na 300 miliard v roce 2002.Zmíněný vysokorychlostní…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte