Málokterému českému umělci se dostalo takové legendické záře jako Vladimíru Boudníkovi (1924–1968). Zasloužil se o to zejména jeho starší druh Bohumil Hrabal, „Doktor“, který ve svých boudníkovských textech, ovšem v síti mnoha přesných postřehů, básnil i svůj sen o posedle tvořivé, až extatické existenci. Co z těchto literárních obrazů „něžného barbara“ odpovídalo skutečnosti a co byla jen spisovatelova fikce? Nepochybuji o tom, že smyšleno bylo leccos, ale současně nemohu souhlasit s nedávnými názory (Jiří Olič v LN) - mj. o tom, jak tato literární a později i kinematografická legenda je veskrze matoucí a nemá nic společného s Boudníkovým osobním příběhem. Myslím si, že i kniha Vladislava Merhauta Zápisky o Vladimíru Boudníkovi je především důvěryhodným svědectvím o tom, jak legenda a „reál“, to populárně velkorysé i to skrytě přízemní, už za Boudníkova života v něm přebývaly v někdy až drastické jednotě a nedají se ex post nějakým čistým řezem oddělit. Do jednoho osudu se tu směstnala vášeň tvořit, lidské charisma a rovněž i nesporná existenční mizerie a osobní bezmoc.

Finále

Má svůj význam, že v Merhautově knize se ocitáme až v posledním údobí Boudníkova života, v letech 1960–1968, kdy libeňský Mistr, dělník a grafik, získává jistou proslulost, vystavuje doma i v zahraničí a načas se dokonce díky stipendiu ocitá mimo fabriku. Merhautovy zápisy ovšem ukazují, jak tyto velmi rozporné náznaky Boudníkova přechodu z umělecké periferie do centra…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte